Kewanee High School Graduation With Photos and Videos

SHARE NOW
Group 1: left to right
Row 1- Amy Entas, Noah Baney, Eleanor Burkhart, Laryn Conley, Abigail DeSchepper, Cooper Bates, Victoria Dennison, Rachel DeRycke, Jersie Duytschaver, Jillian Bennison
Row 2- Stephanie Espinoza, Jackson Hawkins, Raife Hammons, Prestin Hamrick, Abbie Bartell, Ashley Brose, Daniel Boswell, Cristian Cazares, Melissa Fragoso

ALL PHOTOS AND VIDEO COURTESY OF KEWANEE HIGH SCHOOL.

Group 2: left to right
Row 1- Addison Gerard, Alison Bartell, Noelia Martinez, Ashley VanWassenhove, Isaac Lynes, Hope Peed, Elena Jackson, Bethany VanWassenhove, Natalee Martin, Dorothea Lutz
Row 2- Joshua Ogorzalek, Braden Clark, Camron Smith, Hannah Ince, Willow Marshall, Alexander Hager, Cruz Paredes, Landon Mason
Group 3: left to right
Row 1- Tyler Gorden, Estrella Morado, Makayla Roesner, Avery Yepsen, Chloie Miller, Hannah Moore, Andrea Lang, Hannah Tiska, Jackson Silvis, Londyn Washburn
Row 2- Blake Johnston, Jesus Zepeda, Blaise Lewis, Corbyn Powers
Ashlynn Brose, a graduating senior, and Jennifer Grebner, KHS math instructor
Kelsey Wates
Matthew Mullen
From left to right: Schlaan Murray, Jr., Javier Ochoa Ramos, and Joshua Ogorzalek
Bethany VanWassenhove

Kewanee High School Top 10%

JILLIAN BENNISON

ASHLYNN BROSE

ELEANOR BURKHART

BRADEN CLARK

VICTORIA DENNISON

JERSIE DUYTSCHAVER

ADDISON GERARD

ALEXANDER HAGER

IZABEL KARNS

WILLOW MARSHALL

JOSHUA OGORZALEK

JACKSON SILVIS

BETHANY VANWASSENHOVE

AVERY YEPSEN

KEWANEE HIGH SCHOOL GRADUATION – MAY 19, 2024

THESE AWARDS TOTAL OVER $136,200.

NOAH BANEY THE FRANK AND FANNIE LAY KEWANEE HIGH SCHOOL AWARD

GEOFFREY R. SCHMIDT MEMORIAL SCHOLARSHIP

STEPHANIE ESPINOZA THE FRANK AND FANNIE LAY KEWANEE HIGH SCHOOL AWARD

ELEANOR BURKHART THE KIWANIS CUP, LIONS CLUB PLAQUE DAR GOOD CITIZEN AWARD DOCTOR SMITH LOYALTY AWARD, ROTARY SCHOLARS AWARD, HILDING BECK SCHOLARSHIPKEN FRISTAD MEMORIAL GOLF SCHOLARSHIP, REESER FAMILY SCHOLARSHIP MARY (BEYER) KEIM MATH/ACCOUNTING SCHOLARSHIP

BRADEN CLARK. THE ELKS TROPHY THE CHAMBER OF COMMERCE AWARD, THE DAVID HEPNER FOOTBALL MEMORIAL AWARD TOM BLAKE BASKETBALL MEMORIAL AWARD. ROTARY SCHOLARS AWARD, JERRY NELL MEMORIAL AWARD, MATTINGLY STUDENT COUNCIL LEADERSHIP AWARD, SHAUNE LEWIS MEMORIAL BASKETBALL/FOOTBALL SCHOLARSHIP, REGIONAL MEDIA ATHLETE OF THE YEAR AWARD

JILLIAN BENNISON THE LIONS CLUB PLAQUE, ROTARY SCHOLARS AWARD HILDING BECK SCHOLARSHIP, KEWANEE PARK DISTRICT SCHOLARSHIP, DR. ROBERT BREEDLOVE SCHOLARSHIP, THE GOOD NEIGHBOR AWARD

Valedictorian Jillian Bennison

,VICTORIA DENNISON. THE LIONS CLUB PLAQUE. ROTARY SCHOLARS AWARD, ROBERT L. PETERSEN MEMORIAL AWARD. DEAN L. BATES SCHOLARSHIP, P.A. HINDERLITER SCHOLARSHIP

LARYN CONLEY THE MARY LEE AND H.T. MERCER FINE ARTS AWARD, DR. RONALD THOMPSON MEMORIAL SCHOLARSHIP, RUTH AND EDMOND BEAUPREZ MEMORIAL SCHOLARSHIP, KEWANEE MUSIC BOOSTER SCHOLARSHIP, CHRISTIANSEN FAMILY HEALTHCARE SCHOLARSHIP, JOAN L. KEMPIN NOSAL “TENDER HEART, GENTLE HANDS” NURSING SCHOLARSHIP

COOPER BATES THE MARY LEE AND H.T. MERCER FINE ARTS AWARD, LOUIS ARMSTRONG JAZZ AWARD. DEAN L. BATES SCHOLARSHIP, KEWANEE HIGH SCHOOL THEATER SCHOLARSHIP, NORMA BARTO MEMORIAL SCHOLARSHIP, BLAKE/ZARVELL MEMORIAL MUSIC SCHOLARSHIP

ALEXANDER HAGER ,THE NATIONAL ARION FOUNDATION AWARD – BAND BARRY LEE ENSLEY MEMORIAL AWARD. BELLE ALEXANDER DENNIS SCHOLARSHIP, ROTARY SCHOLARS AWARD .THE HARRIET McCARTHY MATH SCHOLARSHIPWILLOW MARSHALL THE NATIONAL ARION FOUNDATION AWARD – BAND
KEVIN L. YEPSEN EXCELLENCE IN MATH SCHOLARSHIP

ISAAC LYNES THE NATIONAL ARION FOUNDATION AWARD – CHOIR, KEWANEE HIGH SCHOOL THEATER SCHOLARSHIP, RICHARD SCHIELER PERFORMING ARTS SCHOLARSHIP

RACHEL DERYCKE THE AGRICULTURE ADVISORY COUNCIL, RUMBOLD VALLEY FARMS AWARD, FFA ALUMNI SCHOLARSHIP , INDUSTRIAL EDUCATION AWARD AND GALEN AND MARY LANDIS PLAQUE, FFA ALUMNI SCHOLARSHIP, GARDEN CLUB OF KEWANEE SCHOLARSHIP, ABBIE BARTELL PAULINE SCOTT MEMORIAL AWARD

JACKSON HAWKINS THE JOE HILL MEMORIAL AWARD ROBERT E. BREEDLOVE SCHOLARSHIP

JERSIE DUYTSCHAVER. THE LIONS CLUB PLAQUE, ROTARY SCHOLARS AWARD, NATIONAL SCHOOL CHORAL AWARD, THE BERNIE VANWASSENHOVE-JOHNSON SCHOLARSHIP AWARD, DEAN L. BATES SCHOLARSHIP, PATRICIA (SNIDER) SULLENS CHEERLEADING AWARD, THE HENRY HILL MEMORIAL AWARD, HEIDI HEINRICH MEMORIAL SCHOLARSHIP

JESUS ZEPEDA. THE MARTIN RAPCZAK AND RODNEY ROGERS MEMORIAL PATRIOTISM AWARD

AVERY YEPSEN. THE LIONS CLUB PLAQUE, MARGARET RIRIE MEMORIAL AWARD, THE GRACE HEPNER MEMORIAL AWARD, ROTARY SCHOLARS AWARD, GLIDDEN FAMILY SCHOLARSHIP, DEAN L. BATES SCHOLARSHIP

BETHANY VANWASSENHOVE. JOHN PHILIP SOUSA BAND AWARD, THE CHRIS R. KETRIDGE MEMORIAL JOURNALISM AWARD, ADELA WESEBAUM AWARD, MARVIN DAMRON MEMORIAL SCHOLARSHIP, THE LAURENCE HORLER SCHOLARSHIP

ABIGAIL DESCHEPPER. THE BRADLEY WESSELS MEMORIAL AWARD, WOODY HERMAN JAZZ AWARD, FFA ALUMNI SCHOLARSHIP, AMERICAN LEGION POST #31 SCHOLARSHIP, DEAN L. BATES SCHOLARSHIP, THE DEKALB AGRICULTURAL ACCOMPLISHMENT AWARD, GOLD STAR FS SCHOLARSHIP

AMY ENTAS. THE SUSAN SMITH MEMORIAL PLAQUE

ELENA JACKSON. RODNEY ROGERS MEMORIAL MEDICAL ARTS AWARD, P.A. HINDERLITER SCHOLARSHIP

ALISON BARTELL. ETHEL C. TILLMAN SCHOLARSHIP

HANNAH INCE. ROTARY OUSTANDING VOCATIONAL AWARD, FFA ALUMNI SCHOLARSHIP, GARDEN CLUB OF KEWANEE SCHOLARSHIP

JACKSON SILVIS. KATHRYN L. KIRLEY MEMORIAL SCHOLARSHIP, CHRISTIAN FAMILY EDUCATION SCHOLARSHIP

TYLER GORDEN. RICHARD MAUTINO MEMORIAL GOVERNMENT SERVICE LEARNING AWARD

ASHLYNN BROSE. HILDING BECK SCHOLARSHIP, NOLAN-BRUNING AGRICULTURE SCHOLARSHIP

HANNAH TISKA. HILDING BECK SCHOLARSHIP

BLAISE LEWIS. MATTHEW SCOTT MEMORIAL AWARD, GEORGE CERNOVICH AUTO SERVICE SCHOLARSHIP

MELISSA FRAGOSO. JERRY NELL MEMORIAL AWARD, DEAN L. BATES SCHOLARSHIP

NATALEE MARTIN. LEO A. SAEY MEMORIAL AWARD, RICHARD A. RUZAS, JR. MEMORIAL TRACK AWARD, THE HARRIET McCARTHY MATH SCHOLARSHIP, P.A. HINDERLITER SCHOLARSHIP

ASHLEY VANWASSENHOVE. DEAN L. BATES SCHOLARSHIP, THE CARING SPIRIT AWARD, P.A. HINDERLITER SCHOLARSHIP, JOAN L. KEMPIN NOSAL “TENDER HEART, GENTLE HANDS” NURSING SCHOLARSHIP

LONDYN WASHBURN. THE KATIE WOODS CREATIVE SPIRIT AWARD

JOSHUA OGORZALEK. EDWIN F. PETERSON FREE ENTERPRISE MEMORIAL SCHOLARSHIP AWARD, THE HARRIET McCARTHY MATH SCHOLARSHIP, HEIDI L. GOODBAR MEMORIAL ART SCHOLARSHIP, JUDY HUGGINS MEMORIAL SCHOLARSHIP, KEWANEE SCHOOLS FOUNDATION VIDEO SCHOLARSHIP

RAIFE HAMMONS. THE HARRIET McCARTHY MATH SCHOLARSHIP, DEREK HODGE MEMORIAL SCHOLARSHIP

ANDREA LANG. WAYNE AND HAZEL ZANG MEMORIAL SCHOLARSHIP

BLAKE JOHNSTON. THE BRADLEY & JOANNE WAUGH FAMILY MEMORIAL AWARD

LANDON MASON. GARY L. ZARVELL MEMORIAL SCHOLARSHIP

NOELIA MARTINEZ. BRIAN P. MURPHY MEMORIAL SCHOLARSHIP

HOPE PEED. R. LYNN SAEY MEMORIAL SCHOLARSHIP, KEN FRISTAD MEMORIAL GOLF SCHOLARSHIP, ANNA L. SHEAHAN MEMORIAL SCHOLARSHIP

CORBYN POWERS. JAMES L. GOLBY – KENNETH W. SULLENS SCHOLARSHIP, JIM AND ALICE GOLBY EMPATHY AWARD

CRUZ PAREDES. GEOFFREY R. SCHMIDT MEMORIAL SCHOLARSHIP

CAMRON SMITH. ROBERT A. GRABBE MEMORIAL AWARD

MAKAYLA ROESNER. ROBERT A. GRABBE MEMORIAL AWARD

CHLOIE MILLER. KEWANEE REBEKAH LODGE #512 SCHOLARSHIP, JOHN JAGERS MEMORIAL AWARD

PRESTIN HAMRICK. JOHN B. HEARTT MEMORIAL BHE MECHANICS SCHOLARSHIP

HANNAH MOORE. NOLAN-BRUNING EDUCATION SCHOLARSHIP

ADDISON GERARD. KEWANEE HIGH SCHOOL CLASS OF 1957 SCHOLARSHIP

ESTRELLA MORADO. KHS CLASS OF 1972 SCHOLARSHIP

DOROTHEA LUTZ. TYANDA THOMAS KINDNESS AWARD

CRISTIAN CAZARES. KEWANEE HIGH SCHOOL SOCCER SCHOLARSHIP

Submit a Comment